Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ekrany spawalnicze

( ilość produktów: 20 )

ekrany spawalnicze, ekran spawalniczy

Ekrany spawalnicze przeznaczone są do ochrony osób znajdujących się w pobliżu stanowiska spawalniczego lub szlifierskiego przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) i podczerwonym (IR) emitowanym podczas procesu spawania elektrycznego MIG i TIG. Ponadto ekrany spawalnicze chronią także przed gorącymi odpryskami spawalniczymi w postaci rozproszonych cząstek metalicznych o temperaturze ponad 1500 °C, które mogą wywołać oparzenie skóry oraz stanowią zagrożenie wybuchu pożaru.

Budowa ekranów spawalniczych opiera się na konstrukcji stalowej (stelaż mobilny na kółkach lub stały) oraz jego wypełnieniu w postaci trudno zapalnej i samo gasnącej folii PCV ze specjalnymi filtrami nie przepuszczającymi szkodliwego promieniowania dla człowieka, potwierdzone oczywiście odpowiednimi certyfikatami.

Wymagania bezpieczeństwa ochrony wzroku osób nieuczestniczących w procesie spawania przed niebezpieczną emisją promieniowania z łuków spawalniczych oraz gorących odprysków metali określa międzynarodowa norma ISO 25980 z 2014r. "Zdrowie i bezpieczeństwo w procesach spawania i procesach pokrewnych - Przezroczyste zasłony spawalnicze, paski i ekrany do procesów spawania łukowego". Wcześniej tą kwestie regulowała norma EN 1598.

Dla osób pracujących bezpośrednio na stanowisku spawacza obowiązują odrębne normy i dotyczą one indywidualnych środków ochrony:
- przyłbice spawalnicze (PN-EN 175)
- niepalne odzież spawalnicza i rękawice (PN-EN 12477:2005)
- obuwie dla spawaczy (PN-EN ISO 20345)

Wypełnienie ekranów spawalniczych może być wykonane z kurtyn spawalniczych PCV o grubości 0,4 mm lub lameli spawalniczych (pasów PCV) w formacie 300x2 mm, 570x1 mm. W zależności od koloru ekrany spawalnicze charakteryzują się różna przejrzystością, zapewniają jednak ten sam wysoki poziom bezpieczeństwa. Ekrany spawalnicze dostępne są w trzech wersjach kolorystycznych: nietransparentnym ciemnozielonym – matowym, transparentnym zielonym oraz transparentnym czerwonym.

pixel